Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.



Blog multimaszyny.eu

View All

Piła spalinowa nie odpala? Sprawdź może źle to robisz!

Piła łańcuchowa spalinowa nie odpala?

Możliwe, że wszystko jest z nią dobrze tylko nieprawidłowo przeprowadzasz rozruch. Okazuje się, że choć na pierwszy rzut oka jest to banalnie łatwa czynność to jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Nie zawsze instrukcje obsługi jasno opisują krok po krok jakie czynności dokładnie powinieneś przeprowadzić, aby na przykład uruchomić piłe łańcuchową. Ilość komentarzy na naszym kanale YT pod tym filmem pokazuje, że odpalenie pilarki do najprostszych czynności nie należy.

Jak odpalić piłę spalinową?

Pierwszą zasadniczą kwestią jest to, abyś upewnił się raz jeszcze ;-) że do zbiornika z paliwem wlałeś odpowiednio przygotowaną mieszankę paliwa z olejem do silników 2 suwowych. Ważnym jest to abyś stosował olej do mieszanek przeznaczony do pilarek i wykaszarek. Nie każdy olej do 2-suwa nadaje się do pilarek!!! Jak przygotować mieszankę do pilarki, wykaszarki czy też innego urządzenia ogrodniczego opowiemy w następnym naszym artykule. Zatem jeśli w zbiorniku Twojej pilarki zatankowana jest właściwa mieszanka możesz przystąpić do rozruchu. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie - zaciągnij dźwignię hamulca silnika. 

Co i w jakiej kolejności należy zrobić odpalając zimną pilarkę łańcuchową?

  1. Ustaw przełącznik zapłonu w pozycji ON ewentualnie jeśli Twój model ma inne oznaczenie może to być pozycja 1
  2. Załącz ssanie.
  3. Jeśli Twoja pilarka wyposażona jest w pompkę paliwa tzw. primer - podpompuj kilka razy (z reguły wystarczy 3-5 razy). Jeśli nie ma pompki - pomiń ten krok.
  4. Pociągnij za linkę rozrusznika tyle razy, aż pilarka "zagada". Może to być naprawdę bardzo króciutkie "odezwanie się", które łatwo przeoczyć :-) Pilarka nie uruchomi się na ssaniu i nie będzie pracować tak jak niektóre wykaszarki, czy też silniki 4 suwowe! Ona krótko odezwie się i zgaśnie. I to jest właśnie TEN moment!
  5. Wyłącz ssanie!!!
  6. Szarp dalej za linkę rozrusznika do momentu jak pilarka uruchomi się i będzie pracowała. Jeśli łańcuch kręci się naciśnij dźwignię gazu aby przepustnica wróciła w pozycję wolnych obrotów.
  7. Pozostaw pilarkę na wolnych obrotach przez chwilę aby silnik rozgrzał się, za nim przystąpisz do pracy. 

Jak odpalić ciepłą pilarkę spalinową?

  1. Ustaw przełącznik zapłonu w pozycji ON ewentualnie jeśli Twój model ma inne oznaczenie może to być pozycja 1
  2. Pociągnij za linkę rozrusznika tyle razy, aż pilarka odpali i będzie pracowała na wolnych. Jeśli pilarka jest sprawna z reguły wystarczy 1-3 pociągnięć. 

Co zrobić gdy nie wiesz czy piła jest ciepła czy zimna?

Jeśli przerwałeś cięcie jakiś czas temu kilkanaście - kilkadziesiąt minut temu i nie wiesz czy Twoja pilarka wystygła czy też nie, to spróbuj uruchomić ją tak jakby była ciepła. Czyli bez załączania ssania i bez pompowania. Pociągnij kilka razy za sznurek rozrusznika. Jeśli pociągniesz za linkę startową 3-5 razy i silnik się nie uruchomi to wtedy rozpocznij odpalanie w sposób taki jaki należy to robić gdy silnik jest zimny.

A co w sytuacji gdy sam już nie wiesz co zrobiłeś, a co miałeś zrobić?

Jeżeli uszarpałeś się jak "głupi", a pilarka nadal nie zagadała możliwe, że jest zalana. Mogło się tak stać gdy źle oceniłeś czy pilarka jest ciepła czy zimna i niepotrzebnie załączyłeś ssanie. Możliwe też, że zapalając pilarkę łańcuchową nie wyłączyłeś w odpowiednim czasie ssania. Jednym słowem zbyt długo "przytrzymałeś" na ssaniu. I w jednym i w drugim przypadku zalałeś świecę. Co gorsza - im więcej razy pociągnąłeś za sznurek, gdy ssanie było w pozycji załączonej tym bardziej pogorszyłeś sytuację ;-) Jak wtedy szybko uruchomić zalaną pilarkę bez wykręcania świecy i jej czyszczenia?

  1. Zablokuj dźwignię hamulca łańcucha
  2. Wyłącz ssanie i nie pompuj paliwa.
  3. Ustaw przełącznik zapłonu w pozycji ON ewentualnie jeśli Twój model ma inne oznaczenie może to być pozycja 1
  4. Jeśli jesteś praworęczny weź pilarkę do prawej ręki i trzymając ją za tylny uchwyt wciśnij gaz palcem. Jeśli jesteś leworęczny - musisz zrobić tak samo i jakoś sobie z tym poradzić ;-)
  5. Lewą ręką szarp za sznurek (pilarka jest w prawej ręce, gaz jest wciśnięty na maxa, ssanie wyłączone, przełącznik zapłonu w pozycję ON) do chwili aż nadmiar paliwa zostanie wyrzucony a silnik zagada. Jeśli mocno zalałeś świecę to możliwe, że z wydechu będzie "wylatywało" paliwo w chwili szarpania. Koniecznym może być wykonanie kilku-kilkunastu pociągnięć za sznurek.

Wszystko możecie obejrzeć na poniższym materiale wideo.

Mamy nadzieję, że komuś się to na coś przyda!

 

Leave a comment

Sign in