Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.



Blog multimaszyny.eu

View All

Jaka żyłka do kosy

Posted On:

Seen by: 5706

Categories: Porady techniczne i naprawy

Jaka żyłka do kosy spalinowej a jaka do elektrycznej? 

Każdego dnia, powtarzające się w koło historie z naszego sklepu stacjonarnego w Trzebini zachęciły nas do napisania tych kilku słów na temat żyłek koszących. Nie chcemy w tym artykule robić testów i porównań producentów i modeli żyłek. Nie będziemy sprawdzać ich wytrzymałości oraz skuteczności. Chcemy jedynie pomóc Wam w usystematyzowaniu pewnych podstaw, które dla jednych są oczywistością dla innych już nie koniecznie. Sezon na koszenie w pełni to i od czasu do czasu trzeba udać się do sklepu albo przynajmniej zamówić przez neta żyłkę koszącą do wykaszarki. Kiedy stajesz w sklepie przed regałem uginającym się od rozmaitych linek koszących widzisz szeroki przekrój kolorów, kształtów i opakowań to czy od razu wiesz czego szukasz? My w naszej pracy słyszymy:

  • Klient: Poproszę jakąś żyłkę do kosy.
  • My: Jakiej grubości?
  • Klient: Nie wiem... to chyba obojętne. Zieloną taką grubą, żeby się nie rwała. Mam taką małą podkaszarkę elektryczną.

I ta niepozorna odpowiedź stwarza nam możliwość na zawiązanie przemiłej pogawędki :-) Bo: po pierwsze to nie jest obojętne, po drugie Zielona nie zawsze jest gruba, po trzecie gruba to nie znaczy że wytrzymała, a po czwarte urządzenie jakim kosisz ma znaczenie. Żyłki tnące do kos i podkaszarek różnią się nie tylko kolorem i konfekcją ale przede wszystkim:

  • JAKOŚCIĄ (producentem) żyłka żyłce nie jest równa!
  • modelem: tutaj możesz spotkać różne przekroje (kształty), technologie, wzmocnienia itp.
  • średnicą czyli grubością - i o tym właśnie dziś chcieliśmy pogadać. 

Jaka żyłka do kosy najlepsza?

Odpowiedź brzmi: odpowiednia. Odpowiednia tzn. dobrana do określonego rodzaju urządzenia zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi. UWAGA! Większość głowic żyłkowych przyjmie żyłkę grubszą niż powinieneś na nią nawinąć. Więc mierzenie żyłki do przelotek w głowicy może wprowadzić Cię w tarapaty! Ważnym jest to czy jest to podkaszacz akumulatorowy, spalinowy czy może lekka kosa wyposażona w przekładnie kątową czy jakieś mocniejsze urządzenie z solidnym przeniesieniem napędu oraz silnikiem o dużej pojemności. W wyszukiwarkach internetowych można napotkać masę zapytań o następującej treści:

  • Jaka żyłka do kosy stihl
  • Jaka żyłka do kosy nac

Producent urządzenia, marka urządzenia nie ma znaczenia. Wybierając żyłkę powinieneś wiedzieć jaką grubość masz zastosować, a to jaki przekrój i jaki model żyłki wybierzesz to już jest sprawa Twoich testów, prób i upodobań. Kieruj się zasadą, że lepiej wybrać żyłkę do kosy o mniejszej średnicy a o lepszej jakości!

Jaka żyłka do podkaszarki akumulatorowej i elektrycznej?

Do wykaszarki akumulatorowej ewentualnie elektrycznej wybieraj żyłki o małych przekrojach. Właściwymi będą średnice 1,1 mm - 1,3mm. W mocniejszych podkaszaczach elektrycznych o mocy ~ min. 500W możesz stosować żyłki minimalnie grubsze ~ 1,6mm. Jeśli zastosujesz zbyt grubą żyłkę w urządzeniu elektrycznym to prawdopodobnie spalisz silnik! Jeśli Twoja podkaszarka wyposażona jest w "termik", który często się załącza to sprawdź czy nie stosujesz zbyt grubej żyłki. 

Jaka żyłka do kosy spalinowej? 

Jeżeli użytkujesz podkaszacz spalinowy, czyli taką kosę spalinową z wygiętą rurą do której nie da się zamontować metalowej tarczy tnącej (ponieważ nie ma przekładni kątowej) to wybieraj żyłki o średnicy maksymalnie 2mm. Jeśli jesteś posiadaczem kosy spalinowej z rurą prostą, na końcu której zamontowana jest przekładnia kątowa (możesz zamontować metalowy nóż) to możesz stosować żyłki o średnicach od 2,4mm w górę dobierając je zależnie od mocy urządzenia. Średnica 2,4mm jest najbardziej powszechną, ponieważ zaleca się aby kosy o mocy do około 2KM pracowały właśnie na tej grubości żyłce. Jeżeli moc Twojej kosy to ~2,5KM stosuj żyłki o przekroju ~2,7mm. Jeśli posiadasz dużą i mocną kosę spalinową o mocy 3KM i więcej to wtedy możesz stosować żyłki o średnicy 3mm. Grubsze przekroje należy stosować w urządzeniach w pełni profesjonalnych jakimi są ciężkie kosy karczujące. Jeśli w sprzęcie spalinowym przesadzisz z grubością żyłki, to w najlepszym wypadku kosa nie będzie wchodzić na obroty. Tak - dobrze przeczytałeś ;-) Zbyt gruba żyłka może być powodem mulenia kosy i braku mocy... Częstymi usterkami jakie spotykamy są uszkodzone przeniesienia napędu (kosze sprzęgła, wałki napędowe oraz przekładnie kątowe szczególnie te tańsze). W najgorszym przypadku i to wcale nie sporadycznym jeśli nawiniesz na głowicę zbyt grubą żyłkę i na dodatek pójdziesz w konkretne chaszcze i zarośla, możliwym jest nawet zatarcie silnika! 

Reasumując

Jeśli nie wiesz jakiej średnicy żyłkę masz kupić to przynajmniej wiedz jakiej mocy i jakiego rodzaju masz urządzenie. Sprzedawca dobierze wtedy żyłkę odpowiednią do Twojej maszyny. Jeśli masz wątpliwości to wybieraj żyłki o mniejszej średnicy. Lepsza jest żyłka cieńsza lepszej jakości niż byle jaka o dużej średnicy. 

Leave a comment

Sign in