Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.Kilka wskazówek jak przygotować kosiarkę na zimę.

Seen by: 175, Oct 10, 2020

Po całym sezonie wierny ogrodowy pomocnik – kosiarka – powinien udać się na zasłużony zimowy odpoczynek. Aby po zimowej przerwie kosiarka była sprawna i gotowa do pracy, należy pamiętać o kilku rzeczach. Poniższe wskazówki pomogą odpowiednio przygotować kosiarkę na zimę.


Wskazówka nr 1: Lśniąco czysta

Kosiarkę należy wyczyścić nie na wiosnę, ale przed zimowym przechowywaniem. Trzeba usunąć wszystkie pozostałości trawy i inne zanieczyszczenia oraz dokładnie oczyścić również obudowę kosiarki. Kosiarek spalinowych podczas czyszczenia nie należy zbyt mocno przechylać. Mogłoby to spowodować dostanie się oleju do filtra powietrza i w konsekwencji uszkodzenie silnika. Dlatego kosiarkę należy odchylać delikatnie do tyłu, zgodnie z opisem w instrukcji obsługi. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest najpierw spuścić olej i paliwo. Kosz na trawę należy dokładnie wypłukać przy użyciu myjki ciśnieniowej – można ją wypożyczyć w niektórych marketach budowlanych. Uwaga: Wodą nie należy czyścić kosiarek elektrycznych i robotów koszących. W tym przypadku używamy suchych ściereczek.

Wskazówka nr 2: Smarowanie – by wszystko szło gładko

Gdy kosiarka po czyszczeniu całkowicie wyschnie, ruchome części: łożyska kół, dźwignię gazu i uchwyt startowy należy nasmarować olejem bezżywicznym. Należy przy tym uważać, by olej nie dostał się na części silnika i elementy napędowe, takie jak wał tnący. Nasi eksperci doradzają również zabezpieczenie obudowy kosiarki, z zewnątrz i od wewnątrz, sprejem zawierającym olej.

Wskazówka nr 3: Ostatnie tankowanie

Zbiornik paliwa kosiarki benzynowej należy napełnić, a następnie zamknąć zawór. Należy uruchomić kosiarkę i zaczekać, aż silnik zgaśnie ze względu na brak paliwa. Pozwala to upewnić się, że gaźnik jest opróżniony i podczas przerwy zimowej nie dojdzie do jego zżywiczenia.

Wskazówka nr 4: Ochrona akumulatora i baterii

Jeśli kosiarka wyposażona jest w rozrusznik elektryczny, powinno się odłączyć baterię, by nie rozładowała się przez zimę. Baterię rozrusznika, zamontowaną lub wymontowaną, należy ładować przez jeden dzień. Przed jej demontażem należy się upewnić, że połączenia wtykowe z wiązką kablową zostały rozłączone. W przypadku kosiarek akumulatorowych i robotów koszących akumulatory należy w pełni naładować i przechowywać tak, by nie zamarzły – temperatury poniżej zera skracają ich żywotność. Optymalna temperatura przechowywania akumulatorów to 5-15 stopni.

Wskazówka nr 5: Doskonała ostrość dzięki fachowej pomocy

Zima to idealna pora na odwiedzenie specjalistycznego sklepu. Fachowiec usunie drobne usterki urządzenia. Jego pomoc niezbędna jest zwłaszcza przy ostrzeniu noży, które są specjalnie wyprofilowane. W przypadku robotów koszących uszkodzone noże tnące należy wymienić na nowe.

Wskazówka nr 6: Odpowiednia pozycja

Kosiarka jest odpowiednio przygotowana do zimowej przerwy. Pozostaje ostatnie pytanie: W jakiej pozycji najlepiej ją przechowywać? Kosiarki elektryczne można zawiesić, a benzynowe ustawić częściowo pionowo bez ryzyka wycieku oleju lub paliwa. Roboty koszące należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.

Leave a comment

Sign in


Categories