Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.Co to jest glebogryzarka.

Seen by: 142, Sep 15, 2020

Piękny ogród to marzenie wielu z nas. Niestety nie wszyscy posiadają podstawową wiedzę pozwalającą na wyhodowanie fantastycznych roślin, innym brak czasu, a jeszcze inni chcieliby mieć gotowy efekt bez wysiłku. Niestety - tak się nie da.

Co to jest glebogryzarka i jak wybrać optymalny model?

Glebogryzarka to – najprościej mówiąc – maszyna, która służy do mechanicznego spulchniania i uprawiania gleby. Jest wyposażona w łukowatego lub hakowatego kształtu noże umieszczone na obrotowym wale. Prędkość ich obrotów można regulować. W odróżnieniu od glebogryzarek rolniczych, które wymagają podczepienia do ciągnika jako źródła napędu noży, glebogryzarki ogrodnicze wyposażone są we własny silnik spalinowy, który pozwoli na pracę w każdych warunkach. W zależności od modelu energia dostarczana jest tylko do wału z nożami lub też do wału z nożami oraz do kół napędowych ułatwiających obsługę urządzenia.

Najmniejsze modele zaopatrzone są jedynie w napędzany wał roboczy, podczas gdy większe maszyny mają dodatkową parę napędzanych kół, które ciągną urządzenie w czasie pracy oraz ułatwiają manewrowanie nim.

Wybierając glebogryzarkę, warto wybrać taki model, w którym można regulować szerokość roboczą oraz prędkość obrotową wału z nożami. Ułatwi to uprawę szerokich i wąskich zagonów, oraz umożliwi pielęgnację gleby pomiędzy rzędami roślin. Pracę z glebogryzarką upraszcza wsteczny bieg ułatwiający jej manewrowaniem, m.in. pozwalający na wycofanie maszyny w razie jej zakleszczenia w korzeniach drzew lub krzewów. Z kolei regulowane uchwyty są elementem, który usprawnia pracę na grządkach, rabatach, a ponadto przy posadzonych w rzędach krzewach i drzewach. Do niektórych modeli można dokupić akcesoria, takie jak brony pazurowe czy krawędziarki, a jeśli ogród jest duży, warto wybrać model współpracujący z urządzeniami przeznaczonymi do pielęgnacji trawnika – takimi jak wertykulator i aerator. Modele, od których da się odczepić wał z nożami, można wykorzystać do ciągnięcia pługu do orki, służą również jako kultywator, obsypnik do ziemniaków czy – po podłączeniu przyczepki – jako mały ciągnik do przewozu różnych ładunków.

Najważniejszą kwestią jest przygotowanie gruntu, i to w sensie dosłownym. Przede wszystkim powinniśmy się zorientować, jaki rodzaj gleby mamy w naszym ogrodzie. Najżyźniejsze są czarnoziemy, nie oznacza to jednak, że sadzonki na szaroziemach są z góry skazane na porażkę. Po przygotowaniu podłoża oraz odpowiednim jego nawiezieniu otrzymamy dobry podkład pod sadzenie. I w tym właśnie momencie przyda nam się glebogryzarka.

Glebogryzarka – czym jest i jakie spełnia funkcje?

Najprościej rzecz ujmując, glebogryzarka to rodzaj podręcznego pługu. Sposób jej działania oraz jego efekt jest dokładnie taki sam, oczywiście w o wiele mniejszej skali. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by podobną pracę wykonać ręcznie, ale to, co nie jest męczące na powierzchni dwóch m2, zaczyna być uciążliwe, kiedy do przekopania mamy zdecydowanie większy teren. Tak jak szereg innych urządzeń, tak i glebogryzarka powstała w jednym celu – ma ułatwiać pracę ogrodowe.

Przekopanie i spulchnienie gleby przed zasiewem to sprawy podstawowe, a glebogryzarka pomoże również w odchwaszczeniu. Prędkość, z jaką obraca się wał oraz szybkość ruchu ostrzy można dostosować do rodzaju i głębokości uprawy. Do mniejszych ogrodów wystarczy urządzenie elektryczne, kiedy jednak staniemy przed koniecznością przekopania większego areału, może się okazać, że niezbędny stanie się model spalinowy. Wybierając sprzęt należy zwrócić uwagę na jego prędkość, głębokość i szerokość roboczą oraz moc. Warto mieć również na uwadze, że nie zawsze w całym ogrodzie gleba jest taka sama, dlatego też dobrze, by glebogryzarka miała możliwość regulacji intensywności spulchniania.

Czy zatem warto inwestować w glebogryzarkę?glebogryzarka castorama

Powiedzmy sobie otwarcie – to urządzenie, które wspomaga prace ogrodowe. Wszystko to, co robi glebogryzarka z powodzeniem możemy zrobić ręcznie, rzecz w tym, że będzie nas to kosztować zdecydowanie więcej czasu i energii. Ale przecież właśnie w tym celu powstają kolejne urządzenia – by ułatwiać nam życie.

Jeśli często wykonujemy prace ogrodowe i zależy nam na tym, aby ogród prezentował się doskonale pod każdym względem, bez dwóch zdań będziemy musieli zadbać o glebę. A wszystkie związane z nią czynności wykonamy o wiele łatwiej, jeśli pod ręką będziemy mieli glebogryzarkę. Tylko, lub aż tyle.

artykuł:cedrus com pl

Leave a comment

Sign in


Categories