Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.Podkaszarki do trawy - jaką kupić

Seen by: 149, Aug 16, 2021

Podkaszarki do trawy - jaką kupić


Dawno już minęły czasy, kiedy do wykończenia obrzeży używano nożyczek. Teraz podkaszarka do trawy przejmuje to zadanie. Dzięki indywidualnej regulacji nachylenia głowicy żyłkowej można łatwo dotrzeć do trudno dostępnych miejsc - na przykład pod ławkami ogrodowymi. Na dużym trawniku dobrej kosiarki nic nie zastąpi. Jednak podczas koszenia małych powierzchni, równie dobrze może się sprawdzić podkaszarka. Podkaszarki do trawy świetnie nadają się do koszenia kępek trawy przy krawężnikach, oraz brzegów trawnika pod krzewami, przy rabatach czy przy płocie. Z podkaszarką dostaniemy się w wiele miejsc niedostępnych dla znacznie większej kosiarki. Łatwiej jest się poruszać i kosić na wąskich, krętych dróżkach pomiędzy rabatami. Skosimy też nierówną powierzchnię, na której koła kosiarki by się zapadały. A która podkaszarka do trawy będzie najlepsza? Zobacz jaką podkaszarkę kupić, w zależności od Twoich potrzeb!

 

Podkaszarki elektryczne

Podkaszarki elektryczne do trawy są przeważnie urządzeniami tanimi, lekkimi i bardzo łatwymi w eksploatacji. Moc podkaszarek zasilanych z gniazdka sieciowego waha się od 450 do 550 W. Zdarzają się jednak modele o znacznie większej mocy (np. 900 W). Średnica cięcia tych urządzeń dochodzi do 40 cm.

Tańsze podkaszarki elektryczne do trawy to modele, w których drążek z wałem napędowym jest umieszczony w plastikowej obudowie bez możliwości regulacji długości. Jeżeli mamy nietypowy wzrost, zdecydowanie warto kupić nieco droższy model, z teleskopowo regulowaną rękojeścią. Dzięki temu dostosujemy długość podkaszarki do naszego wzrostu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy od drążka odchodzi dodatkowy uchwyt pozwalający podtrzymywać podkaszarkę drugą dłonią. Jest to już w zasadzie standard. Dodatkowego uchwytu może brakować w najtańszych urządzeniach i tych nie warto kupować, bo podczas koszenia szybko się zmęczymy.

Narzędziem tnącym w podkaszarkach elektrycznych najczęściej jest głowica z nylonową żyłką. Dwa wąsy żyłki wprowadzone w szybki ruch tną niczym ostre noże. W droższych modelach zamiast żyłki spotykane są plastikowe lub metalowe noże tnące. Mają one większą trwałość niż żyłka i są odporniejsze na kontakt z kamieniami czy twardszymi łodygami roślin. W podkaszarkę z nożami warto zainwestować, jeżeli nasz ogród jest zaniedbany i żyłka mogła by ciągle pękać.

W podkaszarkach żyłkowych występują 3 typy głowic, zapewniające różny komfort pracy:

  • głowice ręczne, w których po zerwaniu żyłki trzeba ją wysunąć ręcznie (tracimy czas, jest to niewygodne),
  • głowice półautomatyczne, w których wysunięcie żyłki następuje po lekkim dociśnięciu głowicy do ziemi (polecam, te urządzenia są jeszcze w miarę tanie),
  • głowice automatyczne, w których żyłka jest automatycznie wysuwana na właściwą długość (najwygodniejsze ale i najdroższe rozwiązanie).

Zarówno żyłka jak i noże w głowicy powinny pracować pod półokrągłymi osłonami z tworzyw sztucznych, chroniącymi nas przed fragmentami zerwanej żyłki, odrzucanymi cząstkami roślin czy wybijanymi kamykami.

Podkaszarki spalinowe

Do koszenia większych powierzchni przyda się podkaszarka spalinowa. Często nazywana też kosą spalinową. Urządzenia te są wyposażone z reguły w silniki o mocy 1,2 do 2,2 KM. Są cięższe od podkaszarek elektrycznych i z tego względu powinny być wyposażone w pas podtrzymujący i szelki. To pozwala odciążyć ręce i przenieść część ciężaru na barki i plecy.

W głowicy tnącej znajduje się najczęściej żyłka, ale mogą być to też tarcze tnące, co daje urządzeniom miano podkaszarek. Podkaszarki mają większą średnicę cięcia (do 45 cm) i przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych - w leśnictwie lub zieleni miejskiej.

Ważny element podkaszarki

Zachęcam, aby podczas zakupu podkaszarki, zwrócić uwagę czy od głowicy koszącej odchodzi kabłąk ochronny. Ten, przeważnie półokrągły, kawałek drutu nie podnosi znacznie ceny urządzenia, a podczas pracy pomoże nam zachować odpowiedni dystans głowicy tnącej od murków, płotów czy pni i łodyg roślin. Unikniemy dzięki temu niechcianego przycięcia gałązek krzewów wystających nad trawnik czy uszkodzenia kory przy podstawie pni drzew.

Podkaszarki można zazwyczaj kupić w większych sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach budowlanych. Największy wybór tych urządzeń i najniższe ceny znajdziemy jednak coraz częściej w sklepach internetowych.

Zachęcamy, aby podczas zakupu podkaszarki, zwrócić uwagę czy od głowicy koszącej odchodzi kabłąk ochronny. Ten, przeważnie półokrągły, kawałek drutu nie podnosi znacznie ceny urządzenia, a podczas pracy pomoże nam zachować odpowiedni dystans głowicy tnącej od murków, płotów czy pni i łodyg roślin. Unikniemy dzięki temu niechcianego przycięcia gałązek krzewów wystających nad trawnik czy uszkodzenia kory przy podstawie pni drzew.

 

Leave a comment

Sign in


Categories

Author: