Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.Zasady sztuki koszenia

Seen by: 223, Jul 18, 2021

Zasady sztuki koszenia


Częstotliwość koszenia.

Koszenie powinno być wykonywane systematycznie, nawet podczas upalnego sezonu. Chodzi o to, by nie dopuścić do zakwitnięcia źdźbeł trawy, i by trawa wykorzystywała cała swą energię witalną na zagęszczanie się. Na początku wiosny i pod koniec sezonu zalecane jest jedno koszenie na tydzień. W okresie intensywnej wegetacji, zależnie od tempa wzrostu roślin – warto trawę kosić co 3-5 dni.

 


Wysokość koszenia.

Najbardziej korzystnym dla trawy, czyli dla jej rozwoju i rozkrzewiania się, jest utrzymywanie jej na wysokości 5-6 cm. Podstawę stanowi zasada ścinania za jednym razem 1/3 jej wysokości.
Zbyt niskie koszenie naraża trawę na bardzo szybszą utratę wilgoci i powoduje też usunięcie czynnej zielonej części roślin, wskutek czego trawa  słabnie, staje się podatna na działanie czynników chorobotwórczych i wolniej odrasta. Jednak największym grzechem wobec trawy jest skoszenie wybujałej trawy za jednym razem. Jeśli trawa zdążyła wyrosnąć na znaczną wysokość, należy ją kosić etapami do zalecanej wysokości 5-6 cm.

Realizację tej zasady umożliwiają kosiarki wyposażone w regulację koszenia, a im większy jest zakres ustawiania noży oraz liczba stopni, tym dokładniejsza jest prawidłowa pielęgnacja trawy.. Podstawową zaletą tego sposobu koszenia jest utrzymywanie trawy stale na tej samej wysokości, ponieważ samodzielny robot koszący Honda Miimo samodzielnie kosi trawę nieustannie, po milimetrze i precyzyjnie ścina dobowe przyrosty. Dzięki tej filozofii koszenia, trawnik łatwo osiąga idealny efekt czyli wygląd angielskiego trawnika.

Mulczowanie.

Jest to nowoczesny i ekologiczny sposób pielęgnacji trawnika, który polega na skoszeniu młodych zielonych źdźbeł trawy,  ich rozdrobnieniu i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Jakie daje korzyści? Po pierwsze zmniejsza parowanie wody gleby i darni co jest szczególnie cenne w okresie suszy. Po drugie, pokos ulega procesowi rozkładu i staje się naturalnym nawozem odżywczym dla trawnika. Zapobiega także erozji gleby, spowalnia wzrostu chwastów i znacznie ogranicza ilość produkowanych odpadów ogrodniczych.Przed mulczowaniem trawnik powinien być regularnie koszony i nawadniany, by na trawie pozostały tylko ścięte i dobrze rozdrobnione młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare, wysuszone źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc.
Wybierając kosiarkę do pielęgnacji swojego trawnika warto postawić na nowoczesność czyli maszynę wyposażoną w system mulczowania.

Przemienność wzoru koszenia. 

Często zapomina się o tej właśnie zasadzie i kosimy trawnik rutynowo zawsze w tym samym kierunku. Natomiast warto wprowadzić przemienność kierunku koszenia, by pobudzić trawę do prawidłowego zagęszczania. Naprzemienność wzoru koszenia zapobiega także pochylaniu się lub wzrostowi trawi w jedną stronę.

Dzięki systemowi MAP & MOW robot nie kosi przed chwilą skoszonej trawy i po naładowaniu akumulatora w stacji dokującej wraca dokładnie do miejsca ostatniego koszenia. W przypadku pozostałych robotów Honda Miimo, przy braku wytycznych w programowaniu roboty poruszają się w losowo wybranych kierunkach w ramach obszaru ograniczonego przewodem, wykorzystując nawigację systemu czujników. Natomiast przewód graniczny może być przenoszony zależnie od modyfikacji kształtu trawnika.

Ostrość noży.

W praktyce jest to kluczowy element prawidłowej pielęgnacji trawy.  Zaniedbane, stępione ostrza kaleczą rośliny, które w konsekwencji obumierają, usychają i stają się podatne na choroby grzybicze. Nie warto lekceważyć regularnego sprawdzania ich stanu, systematycznie je ostrzyć, a po każdym koszeniu dobrze jest je oczyścić z pokosu.

Nowoczesne maszyny do koszenia trawy zostały stworzone dla trawy i dla ich użytkowników. Dzięki ich fabrycznie „wrodzonym” umiejętnościom połączonym z przestrzeganiem podstawowych zasad sztuki koszenia, każdy trawnik stanie się idealnym pięknym miejscem relaksu i ozdobą każdego domu.

 

Leave a comment

Sign in


Categories

Author: