Kategorie

Producenci

eRaty Santander Consumer Bank

Zobacz nasze Aukcje.Olej w kosiarce – po co i kiedy wymieniać.

Seen by: 1455, Jun 7, 2021

Najważniejsza zasada jest prosta - kontroluj właściwy poziom i wymieniaj olej regularnie. Nawet jeśli Twoja kosiarka jest mało używana podczas sezonu to raz w roku olej należy wymienić. Każdy olej starzeje się i traci swoje właściwości. W silnikach gaźnikowych, które spasowane są dość luźno, część paliwa dostaje się do oleju i to kolejny powód dlaczego wymieniamy go dość często.

Pierwsza wymiana oleju w nowym silniku powinna być zwykle nie później niż po 5 godzinach pracy. Silnik dociera się w pierwszych godzinach pracy, wytrąca trochę opiłków, których najlepiej się pozbyć przy pierwszej dość szybkiej wymianie oleju.

Podstawowa specyfikacja oleju używanego do kosiarek to SAE30, kolejne to 10W30 lub 10W40 i inne w zależności od zaleceń producenta i warunków pracy. Należy również pamiętać o zakresach temperatur, np SAE30 zapewnia odpowiednie smarowanie od temp. +5 więc odpalanie silnika kosiarki, traktorka w zimie może mu zaszkodzić i należy używać innego oleju jeśli mamy takie potrzeby.

Ważna zasada pośrednio związana z olejem to przechylanie kosiarki w celu czyszczenia - należy pamiętać, żeby świeca zapłonowa była w najwyższym punkcie czyli najczęściej przechylamy na tył.

Jak właściwie dbać o filtr powietrza w maszynach ogrodowych?

Filtr powietrza jest równie ważny jak olej. Są trzy podstawowe rodzaje: gąbkowy, papierowy i papierowy z gąbkowym filtrem wstępnym. Każdy należy sprawdzać i czyścić co ok 10 godzin pracy lub częściej jeśli pracujemy w trudnych warunkach (duże zapylenie). Gąbkę wyciągamy i myjemy w letniej wodzie, trochę mydła, płuczemy i suszymy, ale nie intensywnie (gorący grzejnik, palące słońce). Filtr papierowy można wystukać lub lekko wydmuchać, a gdy jest mocno zabrudzony należy go wymienić bez zwłoki. Jeśli zaniedbamy filtr, cząsteczki brudu dostaną się do silnika i będą prowadziły do powolnego zacierania się silnika. Dlatego filtr i jego stan ma bezpośredni wpływ na żywotność silnika.

Jak wymienić olej w kosiarce?

Niezależnie od tego, czy masz urządzenie ręczne, czy też „traktorek”, wymiana oleju w każdym modelu przebiega w podobny sposób. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Nałożenie rękawiczek ochronnych i odkręcenie korka wlewu oleju. Pamiętaj o tym, nawet jeśli urządzenie zostało wyposażone w zlew starego oleju i nie będziesz wypompowywać płynu przez wlew. Dlaczego mimo to powinieneś odkręcić korek? W ten sposób zapewnisz dopływ powietrza do zbiornika z olejem i ułatwisz cieczy odpływ.
  2. Jeśli kosiarka została wyposażona w zlew oleju, postaw w odpowiednim miejscu naczynie na zużyty płyn. Zlew zwykle zabezpieczony jest śrubą, którą należy odkręcić, używając klucza odpowiedniej wielkości i pomagając sobie kombinerkami. Po zdjęciu zabezpieczenia olej swobodnie wycieknie do zbiornika.

Jeżeli kosiarka nie ma zlewu oleju, należy wypompować płyn przez wlew za pomocą pompki elektrycznej. Można posłużyć się też dużą strzykawką z wężykiem, co jest bardziej pracochłonne, jednak równie skuteczne. Pamiętaj o zabezpieczeniu starego oleju!

  1. Po opróżnieniu zbiornika oleju należy zamknąć korek spustowy, a następnie wlać nowy olej dostosowany do zaleceń podanych w instrukcji obsługi urządzenia. To, ile oleju do kosiarki będziesz musiał wlać do zbiornika, zależy od konkretnego modelu. Producent zawsze podaje odpowiednią ilość oraz zalecane parametry preparatu. Uniwersalna zasada jest taka, że płynu należy dolać tyle, żeby jego poziom po ustabilizowaniu sięgał górnej kreski na bagnecie wskaźnika oleju.
  2. Końcową czynnością jest sprawdzenie poziomu oleju na wskaźniku bagnetu po ustabilizowaniu cieczy w zbiorniku. Jeśli sięga górnej kreski, można rozpocząć pracę z kosiarką.

Producent zawsze podaje w instrukcji obsługi, jak często powinno się wymieniać olej w danym urządzeniu. Zwykle jest to 25 roboczogodzin, przy czym należy pamiętać, że pierwsza wymiana oleju w kosiarce musi nastąpić znacznie szybciej – najczęściej już po 5 roboczogodzinach. Dlaczego? W nowym silniku mogą znajdować się pyłki oraz opiłki metalu powstałe w procesie produkcji. Olej, pełniąc funkcję smarującą, oczyszcza również silnik, dlatego nowa kosiarka wymaga wymiany oleju dużo szybciej niż już wcześniej użytkowana.

 

 

Leave a comment

Sign in


Categories

Author: